Túlkészletezési problémák kezelése
Vannak olyan beszerzések, amelyek túlkészletezés okoznak, ezek közül különösen azok kártékonyak, amelyek akkor is lezajlanak, amikor már elértük a működéshez szükséges optimális készleteket. Ilyenkor felduzzad a készletünk, amely jelentők tőkelekötéssel jár és sokszor oda vezet, hogy eladhatatlan készleteink keletkeznek indokolatlanul.
Különösen veszélyes ez olyan termékek esetén, amelyek beszerzése könnyen, gyors keretek között megoldható, hiszen ilyen esetekben jobb elérni, hogy a beszállító „Just In Time” szállítson, vagy levegye a vállunkról a készletezés kockázatait.
Vajon felismeri annak jelentőségét, hogy mennyi tőkét von ez el a cég működéséből? Van eszköze arra, hogy megtalálja ezeket a termékeket? Megoldásaink segítségével ez néhány pillanat alatt elérhető.
Az ábrán látható, hogy a termeléshez szükséges felhasználásokhoz képest a beszerzések vonala magasabban fekszik, többet szerez be a cég, mint amennyi a működéshez szükséges.
Az sem jó, ha nincs elég készleten
Figyelnünk kell arra, hogy a beszerzéseink időben elérjék a beszállítókat. Különösen fontos ezt ellenőriznünk az olyan cikkek esetében, amelyek termelésben vagy értékesítésben vállalt szerepe az elsők között van. Persze a legfontosabba mindig figyel a cégvezetés, de vajon elkerülhetők-e az olyan problémák, amikor a gyártósor leáll, mert csak néhány csavar hiányzik?
Természetesen, ha tudjuk, milyen eszközökkel figyeljük ezeket, akkor nem lehet probléma. A másik fontos tényező, hogy különválogassuk, mely termékek fogynak szándékaink szerint – például kifutó, vagy lejáró szavatosságú termékek –, és melyek azok, amelyeknél a rendelés elmaradt.
A képen egy partnerünk kifogyó készlete látható, amelyben már kiszűrtük a kifutó termékeket, csak azok maradtak meg, amelyek rendeléséről gondoskodni kell.
Kihasználatlan készletek ismerete
Ha a termelés vagy értékesítés igényli, akkor feltöltjük készleteinket, sokszor még akkor is, amikor nem indokolt. Ezáltal mindig lesz olyan készletünk, ami raktáron van, sőt olyan is, ami igény nélkül van raktáron.
Az állókészletek vizsgálatával kiszűrhetjük ezeket a tételeket és számot kapunk arról, hogy mekkora a mindig elérhető, de fel nem használt készletek mennyisége. Biztonsági készleteink tervezésekor elengedhetetlen segítség ennek ismerete.
A grafikonon látszik, hogy a cég teljes készletértékének jelentős hányada ebbe, a potenciálisan megtakarítható hányadba esik: nem az igényekhez igazítják a raktárkészleteket, hanem túlraktároznak.
Elfekvő készletek – mit kezdjünk velük?
A folyamatosan változó piaci igények, vagy egyszerűen csak a nem jól átgondolt beszerzési stratégia vagy hiba folytán előfordulhat, hogy bizonyos termékekből olyan készleteket halmozunk fel, amelyek aztán elfekvő készletté válnak. Fontos megtalálnunk azokat, amelyeket érdemes akcióban meghirdetni, eladásukhoz börzét rendezni, vagy akár óriási engedményekkel kiárusítani valamilyen módon.
Az így felszabaduló tőkét befektethetjük olyan termékekbe, amelyek rövid megtérülési idővel rendelkeznek és a kiesett profitot gyorsan visszahozzák. Amelyeket már végképp nem tudunk eladni, ott meg kell hozni a döntést és megszabadulni tőlük minden áron – a raktárban csak a helyet foglaló termékek is pénzbe kerülnek: a raktározás kamatterhe, a szabad helyek foglalása, esetleges mozgatási szükségessége terhet jelent.
Az ábrán egyik partnerünk elfekvő készlete látható. Több, mint 150 M Ft készlet van ezeken a pozíciókon úgy, hogy a havi értékesítési volumene ezen cikkek összességének kevesebb mint 1 M Ft.